مقاله کاربرد های OpenGL

زمان مطالعه : 5 دقیقه
نویسنده : پروین افتخاری
سطح مقاله : مبتدی
موضوع مقاله : کاربرد های Open GL
تاریخ : 04-2020

فهرست محتوای این مقاله :

مقدمه

OpenGL به عنوان یک واسط برنامه نویسی کاربردی و کتابخانۀ گرافیکی باز، کاربردهای فراوانی در طراحی دوبعدی و سه بعدی در برنامه های گرافیک کامپیوتری دارد. اما علاوه بر آن کاربردهای متنوع دیگری نیز دارد که از جمله ی آنها می توان به عکاسی، ویدئو و بصری سازی تصاویر نیز اشاره کرد. کاربردهای OpenGL بسیار گسترده هستند و در این مقاله صرفا به مهمترین کاربردهای OpenGL خواهیم پرداخت.

کاربردهای OpenGL

در فهرست ارائه شده از کاربردهای OpenGL، یک فهرست ناکامل از برنامه های مشهور مبتنی بر openGL را ارائه می شود. کاربردهای OpenGL به طور کلی در سه زمینۀ "عکاسی و ویدئو"، "مدلسازی و طراحی با کمک کامپیوتر" و "تجسم" (بصری سازی) مورد بررسی قرار می گیرد. 1. عکاسی و ویدئو : شامل : Adobe After Effects که یک نرم افزار گرافیکی حرکت دیجیتال و ترکیب کننده (compositing) است. Adobe Photoshop که یک نرم افزار مشهور ویرایش عکس و گرافیک است. Adobe Premiere Pro که یک برنامۀ کاربردی نرم افزاری مبتنی بر خط زمان (timeline based) و زمان واقعی (real-time) است. 2. مدلسازی و طراحی با کامپیوتر شامل : 3D Studio Maxکه یک بستۀ مدلسازی، انیمیشن و ترسیم (rendering) است. Autodesk AutoCAD که نرم افزاری برای طراحی دوبعدی و سه بعدی است. Autodesk Mayaکه یک بستۀ مدلسازی،انیمیشن، سه بعدی سازی (sculpting) و ترسیم که زبان متنی (scripting language) خود MEL را مورد استفاده قرار می دهد. Blenderیک برنامۀ طراحی سه بعدی، انیمیشین و موتور جستجو Google SketchUp، که یک مدلساز سه بعدی با کابرد آسان است. Rhinoceros که برای مدلسازی NURBS برای ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد. SAP2000 که یک برنامۀ تحلیل ساخت یافته است. LARSA4D که یک برنامۀ تحلیل ساخت یافته است. Scilab که یک ابزار ریاضیاتی و مشابه MATLAB است.

کاربردهای OpenGL - ادامه

3. تجسم (بصری سازی) و موارد گوناگون شامل : Algodoo که یک برنامۀ رایگان شبیه ساز فیزیک دو بعدی است. Avogadro یک ویرایشگر و نمایشگر مولکولی سه بعدی است. BALLView که یک نرم افزار تجسم سه بعدی تعاملی است. Celestia که یک برنامۀ ستاره شناسی / نجوم سه بعدی است. Google Earth، که یک نرم افزار نقشه برداری کرۀ زمین است. InVesalius که یک برنامۀ چندسکویی، تجسم تصاویر پزشکی و دوباره سازی/بازسازی نرم افزار Mari، بافت زنی (بافت سازی) سه بعدی و نرم افزار نقاشی است. PyMOL که یک نمایشگر ملکولی سه بعدی است. QuteMol که یک ترسیم کنندۀ سه بعدی ملکولی است. محافظ های صفحۀ نمایش (screensaver) سبک، محافظ های صفحۀ نمایش سه بعدی Stellarium، که شبیه ساز آسمان شب با کیفیت بالاست. Universe Sandbox، که یک شبیه ساز تعاملی فضا و جاذبه است. Vectorworksکه یک ابزار طراحی دو بعدی و سه بعدی چند سکویی Mac/Windows برای طراحی معماری و افقی است و ماژول ترسیم مبتنی بر موتور Maxon CineRenderرا ارائه می کند. Virtools، که یک موتور سه بعدی زمان واقعی است. Vizard، که یک سکو برای ساخت و ترسیم برنامه های کاربردی واقعیت مجازی تجاری و علمی، برنامه نویسی شده توسط WorldViz است. VSXu که یک موتور زبان برنامه نویسی ویژوال پیمانه ای چند سکویی است.

جمع بندی

کاربردهای OpenGL به عنوان یک کتابخانۀ گرافیکی باز، بسیار گسترده بوده و دستورات آن در پیاده سازی قابلیت های فراوان و بسیار جالب در نرم افزارهای کاربردی در زمینه های بازی های کامپیوتری، طراحی دوبعدی و سه بعدی، ویدئو، عکاسی و بصری سازی، کاربرد دارند.
نظرات شما :

ارسال نظر :

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .